Szybki, silny, sprawny – Streczing dynamiczny

Wszyscy wiemy, że trening czyni mistrza, ale czy pamiętamy o najważniejszym?  Wiecie co to znaczy solidna rozgrzewka? Mam nadzieję, że tak, ponieważ zaoszczędzicie sobie niepotrzebnego bólu oraz zapobiegniecie powstawaniu kontuzji.

 

Mam dla was ciekawą informację : naukowcy z Nowego Yorku zbadali dwie gruby osób, pierwsza grupa rozgrzewała się (10 min) statycznie czyli (wyizolowanie danej grupy mięśni), prościej mówiąc rozciąganie.  Druga grupa przez ten sam czas  rozgrzewała się dynamicznie np.: wymachy nóg, skipy, naprzemianstronne wymachy ramion itd. Nadszedł czas treningu właściwego z obciążeniem, jak myślicie, która grupa wypadła na nim lepiej?  Oczywiście grupa, która rozgrzewała się dynamicznie wykazała wyższy wskaźnik siły. Dlatego zalecam rozgrzewać się dynamicznie jeżeli chcecie zrobić szał na siłowni, bądź uprawiając inna dyscyplinę sportu. Oczywiście nie zabraniam rozgrzewania statycznego, moim skromnym zdaniem łącząc oba sposoby stworzymy idealny zestaw rozgrzewkowy.

TRENUJ SWOJE ZDROWIE –  mając większe mięśnie zmniejszamy ryzyko zachorowania na nowotwór skóry jakim jest czerniak. Tak, to prawa, mając silne włókna mięśniowe, stawiamy większy opór tej chorobie przez co możemy skutecznie walczyć o nasze życie. Wzmacniając nasze ciało wzmacniamy układ odpornościowy, który ma znaczny wpływ na nasze zdrowie.

A teraz bardziej w kierunku naszego tematu czyli nasz niezawodny streczing dynamiczny. Jeżeli chcemy zmierzyć się z naszą grawitacją, musimy poprawić swój wyskok, możemy zapewnić go sobie odpowiednio niskim przysiadem.  Z badań przeprowadzonych na sportowcach skaczących w dal wynika, że przy głębokich przysiadach mocniej działamy na mięśnie odpowiadające za wyskok, w okolicy bioder i kolan. Jeżeli ćwiczymy przysiady ze sztangą musimy pamiętać, aby przy przysiadzie górna część uda stanowiła kąt prosty z podłożem, jak poprawnie wykonać ćwiczenie? – wolno robimy przysiad, aż do momentu 90 stopni, następnie dynamicznie podnosimy się do góry.

* Z doświadczenia wiem, że większe obciążenie to nie zawsze większa masa, trenując małymi ciężarami, ale w taki sposób, aby całkowicie zmęczyć mięśnie, możemy doprowadzić do porównywalnego przyrostu masy mięśniowej, praktycznie identycznie jak trenując na dużych ciężarach.

 

A teraz kilka porad jak uzyskać ogólną sprawność:

Twój cel

WYTRZYMAŁOŚĆ

 

SZYBKOŚĆ

MOC

SIŁA

SPRAWNOŚĆ

Droga

do celu

Odłóżmy co jakiś czas ciężary i nawiąż znajomość z urządzeniami cardio Trenujmy z małymi ciężarami, wykonujmy każde powtórzenie jak najszybciej. Średnim ciężarem wracajmy do startu powoli, aby eksplodować do drugiej fazy. Wybieramy ciężar, z którym nie zrobimy więcej niż 4 powtórzenia, i staramy się je zrobić. Wykonujmy ćwiczenia określone dla Twojej dyscypliny, zwiększmy obciążenie.

Osiągnij

cel

Trenujmy na bieżni, ergometrze wioślarskim albo cross-trainerze. Rzucajmy piłką lekarską, wykonujmy rzuty o ścianę maksymalnie przez 30s. Zakładamy na sztangę ½ dotychczasowego ciężaru i wykonujemy rwanie. Musimy pamiętać o technice, robimy martwy ciąg z bardzo ciężką sztangą. Jeśli np.: trenujesz boks, walkę z cieniem wykonuj z dwiema hantlami.