Suplementy które poprawiają wyniki sportowe

Portale społecznościowe oraz skupiska ludzi na forum internetowym głoszą , że –wystarczy stosować suplementy diety, żeby osiągnąć formę w bardzo szybkim czasie. Jest jednak drobny problem: na działanie wielu polecanych preparatów nie ma potwierdzonych badań naukowych. Oto wyniki, dzięki którym nie wydacie pieniędzy na placebo.

Odstaw suple, które nie działają

Suplementy nie podlegają takim surowym regulacjom, jak leki, dlatego przed wprowadzeniem na rynek nie przechodzą skomplikowanego i długotrwałego procesu badań i certyfikacji, jaki obowiązuje w przypadku lekarstw. W efekcie ludzie są zwyczajnie oszukiwani. Proponuje się ludziom setki preparatów w myśl zasady: nie męcz się zdrowym odżywianiem, zjedz goloneczkę, wypij wódeczkę, ale weź tabletkę i będzie wszystko dobrze. – śmiech na Sali. Dlatego po przeprowadzonych badaniach pod kątem efektywności suplementów w sporcie, podzieliliśmy je na trzy grupy:

Suplementy które poprawiają wyniki sportowe:

Suplementy, których wyniki badań są niejednoznaczne, ale są prace sugerujące ich skuteczność.

Na pewno od razu rzucą Ci się w oczy popularne aminokwasy BCAA (leucyna, izoleucyna i walina, organizm sam nie jest w stanie ich syntezować, więc musimy je dostarczać z zewnątrz). Producenci twierdzą, że zmniejszają katabolizm, nasilają syntezę białek mięśniowych, przyśpieszają regenerację i zmniejszają uczucie zmęczenia. Okazuje się, że wyniki badań nie do końca to potwierdzają. Nie wykluczone jest że BCAA nie zostanie w najbliższym czasie uznany za skuteczny suplement diety i znajdzie swoje miejsce w pierwszej grupie. Podobnie wygląda sprawa z preparatami zobojętniającymi PH organizmu ( mają opóźniać pojawianie się zmęczenia podczas długotrwałego wysiłku), beta-alaniną ( podnoszenie wytrzymałości mięśni), HMB (między innymi działanie antykataboliczne zapobiegające rozpadowi białek, spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększenie kondycji organizmu) czy wreszcie colostrum ( wzmocnienie odporności organizmu, przyśpieszenie regeneracji, zwiększenie wydolności). W tej drugiej grupie znajdziecie również : probiotyki, kwasy nienasycone omega-3 czy preparaty multiwitamino-multimineralne. I znowu zdziwienie, bo przecież wydaje się, że naukowcy sa zgodni co do ich pozytywnego wpływu na zdrowie. Ważne w tym jest, że te wszystkie badania przeprowadzone na suplementach były robione wyłącznie w kontekście osiągania lepszych wyników sportowych.

 

Suplementy, z bardzo małą skutecznością w sporcie

Hymm to tutaj pewnie wyniknie awantura, ponieważ trzecia grupa obejmuje długa listę suplementów, na której widnieją tak popularne pozycje jak: arginina, CLA, glutamina, karnityna, koenzymQ10, kwercetyna czy będzący podstawowym składnikiem napojów energetycznych, tauryna. Do 3 grupy trafił również popularny wśród sportowców magnez. Nie jest to najlepsze rozwiązanie na skurcze, samo wzięcie tabletki nie pomoże, bo proces ich powstawania jest bardziej skomplikowany. Dlatego najlepiej go stosować tylko i wyłącznie jak mamy jego braki. W nadmiarze może wręcz przeszkadzać w osiągnięciu lepszych wyników sportowych, ponieważ działa relaksacyjnie na mięśnie i ogranicza ich kurczliwość.

Czy warto brać odżywki?

Nie ulega wątpliwości, że gdy bierzesz się za uprawianie sportu, rośnie zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. Aktywni ludzie potrzebują np.: więcej protein czy witamin z grupy B, które biorą udział w metabolizmie białek. Wraz z moczem i potem tracisz witaminę C, a także mikroelementy, takie jak magnez, potas czy sód. Takich zależności jest więcej, trudno, je tutaj wszystkie wymienić. Można je za to krótko podsumować, nie daj się nabrać, że aby uzupełnić braki, musisz stosować suplementy. Prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta pozwoli Ci zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu. Jasne, że jeśli jesteś stukilowym kulturystą, to trudno w normalnych posiłkach dostarczyć odpowiednią ilość białka. Suplementy przydadzą się na pewno profesjonalnym sportowcom, którzy na treningach spędzają kilka godzin dziennie. Dodaje, że o suplementach typu białko i witaminy warto zacząć myśleć, jeśli tygodniowo na treningu o wysokiej intensywności spędzasz więcej niż 6-8godzin.

Zakłócenie równowagi przez łączenie odżywek

Pół biedy, jeśli konsekwencją mają być tylko wyrzucone w błoto pieniądze. Stawką może być jednak Twoje zdrowie. Problem bowiem w tym, że najczęściej bierzemy różne kombinacje suplementów. Dzień zaczynamy od białka oraz czegoś spalającego tłuszcz, w południe HMB, po nim gainera, a wieczorem witaminy oraz cynk. Nie wiemy jednak jaki skutek przynosi ich połączenie. Nie ma żadnych badań analizujących skutki stosowania wielu preparatów jednocześnie. W najlepszym wypadku będą to tylko kłopoty żołądkowe  typu zaparcia, biegunki czy wzdęcia. W gorszym grozi Ci rozregulowanie naturalnych mechanizmów dążących  do zachowania równowagi w organizmie. Dawki witamin w suplementach dla sportowców mogą wielokrotnie przekraczać zalecane normy. Musisz pamiętać, że nawet środki których działanie jest potwierdzone naukowo, mogą mieć różne działanie.

Teraz zostanie podane wszystko na talerzu.

Suplementy które poprawiają wyniki sportowe:

– kofeina

– kreatyna

– napoje izotoniczne

– białko

– węglowodany

Suplementy częściowo poprawiające wyniki:

– dwuwęglan sodu, cytrynian sodu ( preparaty zobojętniające pH)

– HMB

– aminokwasy rozgałęzione BCAA

– beta – alanina

– preparaty multiwitaminowo-multimineralne

– nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3

– probiotyki

– colostrum

Suplementy, z bardzo małą skutecznością w sporcie

– arginina

– buzdyganek ziemny (tribulum terrestris)

– chitosan

-chrom

– CLA, HCA

– cytrulina

– forskolina

– fosforany nieorganiczne

– glutamina

– gorzka pomarańcza

– inozyna

– johimbina

– karnityna

– koenzym Q10

– kozieradka pospolita

– kwercetyna

– I-tyrozyna

– maca (Lepidum Meyenii)

– magnez

– miłorząb japoński (Ginkgo biloba)

– pirogronian

-ryboza

– tauryna

-ZMA

– żeń- szeń