SQUASH

Większość z Was, po przeczytaniu tytułu zapewne pomyśli „ słyszałem / słyszałam ale nie mam pojęcia o co chodzi”. Dlatego też dzisiaj postanowiłem podać Wam kilka przydatnych informacji o tej dyscyplinie sportu. Mówi się, że squash to dyscyplina dla ludzi których kochają wszelką rywalizację, dla tych wytrwałych, którzy nie boją się zupełnie mega zmęczenia. W XIX wieku kiedy to popularność, coraz większą zyskiwał tenis ziemny, więźniowie karnego zakładu The Fleet w Londynie wymyślili swój rodzaj gry. W więzieniu nie było kortu, stąd też przebywający w zakładzie odbijali piłki od ścian.  Rackets, bo taka była pierwotna nazwa popularnej dzisiaj gry, zyskiwała coraz to większą popularność pośród ludzi, którzy mieszkali poza więziennymi murami. Piłeczki ewoluowały, rakiety również.

 

Każdy z Was musi wiedzieć, że squash należy do sportów bardzo intensywnych. Jest to oczywiście sport dla każdego, posiada on szeroką rzeszę fanów, jednak w przeważającej większości są to mężczyźni. Niektóre osoby po pierwszej grze czują zniechęcenie. Spowodowane jest to właśnie tym, że squash wymaga włożenia dużej siły w uderzenia, ponieważ odbicie piłeczki wcale nie jest takie proste. Jako sport z kategorii intensywnych, squash do pracy angażuje wszystkie możliwe partie mięśni. Aby nie mieć problemów podczas gry w squash konieczna jest chociaż podstawa przygotowania fizycznego. Oczywiście to w jaki sposób każdy z Was będzie się przygotowywał do tego zależy indywidualnie od poszczególnych osób oraz ich trybów życia. Dla osób które spędzają dużo czasu siedząc – mają prace biurowe, niezbyt wiele czasu na ruch w ciągu tygodnia, zaleca się aby przed rozpoczęciem intensywnych treningów przygotowały się odpowiednio biegając, pływając czy chodząc na siłownie. To pozwoli na udany start i nie doprowadzi do utraty wszelkich sił już na początku treningu a także zmniejszy ryzyko bardzo dużych zakwasów czy też kontuzji. Jak przed każdym wysiłkiem fizycznym, również i przed partią squash’a należy pamiętać o rozgrzewce, która pozwoli rozruszać mięśnie nóg i rąk przede wszystkim. Jeżeli chodzi natomiast o wskazówki co do ubioru – z tego co mi wiadomo nie ma specjalnego stroju do gry w sguasha – wystarczą wygodne, nie krępujące ruchów ciała ubrania oraz buty posiadające podeszwy antypoślizgowe. Mimo wielkiego wysiłku jaki trzeba włożyć w tą grę, fani jej powiększają się z dnia na dzień – pozwala ona nie tylko na doskonałe przygotowanie kondycji ale także daje nam okazję do tego aby wyrzucić z siebie wszelkie stresy, zmartwienia. Jeżeli chodzi o podstawowe przepisy – z tego co się dowiedziałem, na sam początek te są najważniejsze :

  • Gry odbywają się w specjalnych klatkach,
  • W trakcie gry piłka jedynie raz może dotknąć podłogę,
  • Gracze serwują piłkę na zmianę – raz z lewej, raz z prawej strony. Oczywiście jeżeli zawodnik utraci punkt, serwis przechodzi na stronę przeciwnika,
  • Podczas serwisów, piłka musi odbić się w pewnym polu – mianowicie pomiędzy liniami środkową a górną, a następnie spaść na przeciwnej stronie kortu. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że osoba serwująca jedną nogą musi stać w tak zwanym kwadracie serwisowym.
  • Gra toczy się do 11 punktów.
  • Mecze na wysokim poziomie rozgrywa  się maksymalnie do 5 setów . Przy remisie 10-10 gramy do 2 punktów przewagi, podobnie jak w piłce siatkowej.