Śpij zdrowo

Zbliża się wiosna, jesteśmy w trakcie planowania naszych treningów, dzięki  którym będziemy posiadali schludną  i zgrabną sylwetkę na lato. Dlatego nie zapominajmy zacząć planowania od swojego miejsca spania.  TAK ! nie ma tu nic dziwnego, zabieram się za wyjaśnienia…

Może i znacie parę osób, które sypiają od 3 do 5 godzin na dobę – w każdym razie są to wyjątki.

Sekret zdrowia i odpowiedniego przygotowania do kolejnego dnia treningowego tkwi w naszym miejscu spania i czasie spania. Musicie wiedzieć, że niedobór snu jest bardzo groźny dla naszego zdrowia, ponieważ osłabia nasz organizm, przez co jesteśmy bardziej narażeni na choroby typu grypa oraz sprzyja nadwadze i innym dolegliwością. Jeżeli wolicie uniknąć tych przykrości, postarajcie się dostosować do mojego planu.

Ważne : Jest to plan, którego mogę osobiście potwierdzić  skuteczność, ale nie zmuszam nikogo do jego stosowania.

No to zaczynamy :

  • Nie budź się w kompletnej ciemności

– Posiadacie w swojej sypialni okno i oczywiście nie znajduje się przy nim wielka lampa, która nie daje nam usnąć, nie zasłaniajcie go, ponieważ większa ilość światła dziennego, którego dostarczymy podczas wstawania, zmniejszy u nas ilość melatoniny i pomoże utrzymać rześki organizm w ciągu dnia.

  •  Wyłącz telewizor oraz inne urządzenia

–  Światło od telewizora, komputera bądź innych urządzeń typu tablet, działa podobnie jak światło dziennie, czyli blokuje wydzielanie melatoniny. Dlaczego? – Ciężej będzie usnąć. Najlepiej lampki przykryć abażurami koloru – pomarańczowego.

  •  Zmiana łóżka

– Tutaj jest to udowodnione naukowo, że na nowym łóżku śpimy znacznie dłużej i łatwiej jest zasnąć, średnio łóżko powinno wymieniać się co 5-6 lat.

  •  Śpij wygodnie i sucho

–  Macie problem z poceniem się w nocy? Może to znaczyć, że posiadacie pościel ze sztucznych materiałów. Tutaj polecam zakupienie pościeli z wełny merynosa, jest to pościel higroskopijna  i idealnie odprowadza pot z dala od naszego ciała.

  • Zmniejsz temperaturę

– Średnio w czasie snu temperatura ciała po 4 godzinach snu obniża się do najniższej temperatury ciała  w ciągu doby, dlatego nie ma sensu przegrzewać organizmu i ustawmy temperaturę w naszej sypialni najlepiej na 18 stopni Celsjusza .

  •  Wyłącz komórkę

– Dwa powody, nie będzie Cię korciło, aby sprawdzić co się dzieje na FB  a po drugie , telefony wydzielają promieniowanie, które sprawia, że śpimy bez pełnego odpoczynku.

  •  Przyciemnij światło

– Przed snem jasne światło zmniejsza nawet w połowie produkcje melatoniny, która odpowiada za uczucie senności, dlatego wskazane jest na 2 h przed snem zmiany światła na nieco  ciemniejsze.

  •  Pozbądź się roztoczy

– Jak posiadacie osobną sypialnię , to możecie spokojnie zostawić wyro w stanie nieładu, ponieważ zmniejsza to wilgotność pościeli i zdecydowanie utrudnia to zadomowieniu się roztoczy.

 

Na koniec takie dwie krótkie, ale za to jak ważne informacje:

– Śpijcie dłużej niż 6 h, ponieważ spanie krócej niż 6h na dobę już po 3 tygodniach upośledza w pewnym stopniu nasza pamięć.

– 30 min ruchu dziennie poprawia jakość snu nawet o 55%.