Nietolerancja pokarmowa

Wysypka po chlebie razowym

Wielce prawdopodobne, że może to być alergia na gluten bądź celiakia. Wasz organizm, a w zasadzie wasz układ odpornościowy atakuje gluten. Efektem tego jest negatywna nietolerancja pokarmowa (reakcja naszego organizmu), skutki widoczne są już po kilku minutach.  Innym objawem jest opuchlizna ust, swędzenie ciała oraz znaczne kłopoty z oddechem. Najlepiej wtedy unikać żyta, pszenicy, jęczmienia oraz wszystkiego co związane jest z mąką. Powinniśmy zastąpić te produkty np. : ryżem, owsem oraz komosa ryżową. Leczyć można się dietą bezglutenową oraz lekami przeciwalergicznymi.

 

Wzdęcia po wypiciu szklanki mleka

Tutaj mogą być one spowodowane nietolerancją laktozy, czyli organizm wytwarza za mało laktozy czyli enzymu, który odpowiedzialny jest za trawienie laktozy zawartej w mleku. Innymi objawami mogą być : bóle brzucha, biegunka oraz gazy. Najlepiej będzie unikać mleka, śmietany oraz masła i serów – ogólnie mówiąc nabiału. Wybierajmy produkty takie jak fermentowane napoje mleczne – jogurty oraz kefiry. Lekarstwem może być zażywanie laktozy za pomocą suplementów.

 

Zawroty głowy i mdłości po jednym piwie

Możliwa w tym przypadku będzie alergia na alkohol, dziwne prawda? Ale prawdziwe. Alkohol ogólnie sam w sobie nasila niektóre reakcję alergiczne,  prawdopodobne jest również to, że organizm jest niezdolny do trawienia alkoholu. Inne niepożądane objawy to : zaczerwienienie na całym ciele, zawroty głowy oraz wymioty. Dobrze będzie unikać alkoholu z wysokim % alkoholu oraz gotowych trunków z barwnikami. Lepiej zastąpić to mocno rozcieńczonym drinkiem z naturalnymi sokami. Jak to leczyć? Niestety jedyny sposób to abstynencja.

 

Duszności po zjedzeniu produktu o długim terminie ważności

Prawdopodobnie mamy do czynienia z zespołem nadwrażliwości chemicznej tzn. wszystkie dodatki do posiłków, sztuczne barwniki oraz konserwanty powodują niepożądane reakcje chemiczne. Dodatkowo można spodziewać się innych objawów takich jak drapanie w gardle, duszności oraz świąd. Zalecane jest unikać wszystkich pakowanych produktów. Wybierajmy produkty z najmniejszą ilością dodatków. W leczeniu nie ma żadnej filozofii wystarczy unikać junk foodu.