Jazda rowerem

Jak wiemy praktycznie każdy środek komunikacji ma wady i zalety, ale jest jeden, który łączy w sobie szczególnie dużo zalet. Zobaczcie, jakie plusy odniesiecie, jeśli przerzucicie się z auta na rower. Oczywiście nie mam zamiaru zmuszać nikogo do wysiłku, ponieważ jazda na rowerze po prostej drodze, mniej więcej w średnim tempie jest bardziej wymagające niż zwykły spacer. Sugeruję tylko, że jazda rowerem do pracy w słoneczny dzień może okazać się zdrowsza i przyjemniejsza. Jeżeli wejdzie Wam to w krew nawet nie zwrócicie uwagi, kiedy staliście się zdrowsi, szczuplejsi oraz bogatsi ( zaoszczędzając na paliwie).

 

Na początek ciekawostki:

Tylko 8% Polaków deklaruje się, że jeździ rowerem do pracy, natomiast w Holandii aż 30% zawsze wybiera rower, a 45% robi to czasami.

 

60% z nas posiada swój rower, natomiast na jednego mieszkańca Holandii przypada nieco więcej niż 1 rower.

 

Myśleliście, że wszyscy potrafią jeździć na rowerze? Z ankiety wynika, że taka zdolność posiada jedynie 92% polaków.

 

Średnia prędkość rowerem w ruchu miejskim wynosi 20 km/h, jest to ładny wynik ale spokojnie do zrealizowania. Nie powinniście mieć żadnych problemów, żeby pedałować w tempie co najmniej 15 km/h. Z taką prędkością trasę 5 km pokonacie w zaledwie 20 min.

 

W ciągu jednej godziny jazdy na rowerze, oczywiście zależy to od tempa jesteśmy w stanie spalić od 300 do 500 kcal.

 

Co gwarantuje nam jazda rowerem?

 

Mocne serce

Regularna jazda na rowerze obniża ryzyko wystąpienia chorób serca o około 45%. Amerykańskie badania wykazują, żebyśmy osiągnęli ten efekt musimy przejechać tygodniowo około 34 km.

Lepsza koordynacja

Tutaj ważne jest zgranie pracy rąk i nóg, ocena odległości i hamowanie itd. Dlatego jest to idealne ćwiczenie na koordynację ruchów.

Zdrowe stawy

Dzięki codziennej jeździe na rowerze, dostarczamy sobie sporą dawkę aktywności fizycznej nie obciążającej nasze stawy. Dlatego pedałować mogą nawet osoby, które przekraczają 100 kg wagi.

Dobre samopoczucie

Jazda rowerem do pracy zapewni, że będziemy bardziej pobudzeni, ale nie zmęczeniu. Zaoszczędzicie czasu stojąc w korkach samochodem oraz nie będziecie musieli szukać miejsca parkingowego przy pobliskich delikatesach.  Po stresującym dniu odprężycie się spokojną jazdą i będziecie mogli oddychać świeżym powietrzem.

Szczupła sylwetka

Pamiętajcie, że nie tylko liczy się ilość spalonych kalorii podczas jazdy ale także przyśpieszenie metabolizmu. Dzięki czumu zwiększy się Wam zapotrzebowanie na energię.

Mięśnie

Tutaj chyba każdy już wie, że regularna jazda na rowerze wzmacnia mięśnie nóg.

Zdrowe żyły

Jazda na rowerze do pracy jak i rekreacyjnie poprawia krążenie, co sprawia, że jesteśmy mniej narażeni na powstawanie żylaków.