Dieta oczyszczająca

W końcu nadeszło do nas prawdziwe lato, żar leje się z nieba, w każdym pomieszczeniu wydaje się za gorąco. Najczęściej w trakcie takich dni nie chce nam się sięgać bo żadne posiłki, których przygotowanie nie dość, że wymaga czasu i energii, to jeszcze są ciężkie i podawane na gorąco. W czasie upałów najczęściej miewamy ochotę na dania lekkie i chłodne. Jest to doskonały czas to przeprowadzenia oczyszczania organizmu.

Dieta oczyszczająca, bo o niej chciałbym dzisiaj wspomnieć powinna trwać do 10 dni, według specjalistów, jednak nie jest to najlepszy pomysł dla ludzi którzy np. pracują fizycznie, uprawiają jakiś sport lub po prostu są w ciągłym ruchu, ponieważ dieta taka posiada bardzo mało składników odżywczych potrzebnych to prawidłowego funkcjonowania. Oczywiste jest to, że po takiej diecie zyskujemy bardzo dużo bo oczyszczenie organizmu z toksyn, zrzucenie zbędnych kilogramów a co za tym idzie energię i siłę, ale dla takich osób czas ten może okazać się zbyt długi. Można natomiast, zafundować sobie od czasu do czasu krótszą dietę oczyszczającą, która trwać powinna 3 dni.  Dieta ta, najlepsza będzie po wszelkich świętach, imprezach z ciężkostrawnym jedzeniem, po urlopie poza miejscem zamieszkania gdzie często zjadamy posiłki na szybko.

W trakcie diety oczyszczającej najważniejsze rzeczy o których należy pamiętać to:  zaprzestanie palenia lub jego unikanie, nie picie herbaty oraz kawy, nie słodzenie jedzenia a także nie używanie soli do potraw. Posiłki zjadane powinny być regularnie co 2-3 godziny,  w trakcie takiej diety i przykładowe posiłki to : jako pierwszy posiłek tuż po przebudzeniu śliwki suszone moczone przez całą noc w przegotowanej wodzie ( 10 śliwek na 1 szklankę wody)  zjadamy zarówno śliwki jak i wypijamy napar, następny jest sok zrobiony z warzyw i owoców przez nas wybranych, kolejny posiłek to surówka z warzyw oczywiście świeżych pokropiona jogurtem naturalnym, w ramach niejako podwieczorku może być np. jabłko lub gruszka, pod wieczór kolejna szklanka soku z warzyw lub owoców a tuż przed snem lub szklanka wywaru z włoszczyzny najlepiej aby była gorąca. Posiłki można między sobą wymieniać. W porze obiadowej najlepiej zjadać albo surówkę albo wypijać ciepły wywar.

Generalnie dieta oczyszczająca powinna opierać się na sokach warzywno – owocowych, świeżych owocach, herbatkach ziołowych, różnego rodzaju wywarach czy sałatkach. Dieta nie powinna być stosowana przez osoby chorujące na cukrzycę, ponieważ bardzo mało w niej węglowodanów, co powodować może hipoglikemię, przez osoby mające problemy z nerkami czy też z żołądkiem. W trakcie trwania takiej diety pamiętać należy o częstszych prysznicach oraz o częstszym myciu zębów ponieważ z organizmu uwalniać się będą toksyny co może powodować niesmak w ustach oraz zmianę zapachu potu.