Dieta cukrzycowa

Ostatnio opisałem ogólnie pojęcie cukrzycy z nawiązaniem do samej diety, dzisiaj chciałbym wrócić jeszcze do diety cukrzycowej bo w zasadzie zapomniałem o kilku ważnych elementach. Generalnie dieta cukrzycowa osoby chorej na cukrzycę najczęściej opiera się na wymiennikach węglowodanowych, rzadziej liczy się prócz węglowodanowych również tłuszczowe. Ja chciałbym wspomnieć jednak jedynie o tych, związanych z cukrami ponieważ to z nimi miewam do czynienia.  Według ogólnej definicji wymiennik węglowodanowy tłumaczony jest jako pewna jednostka diabetologiczna, na którą to składa się 10 gram węglowodanów przyswajalnych w danym produkcie spożywczym. Na każde 10 gram, czyli 1 wymiennik cukrzycy chorujący na typ 1 muszą brać odpowiednie dawki insuliny. Żeby zobrazować mniej więcej ile to jest 1 WW najlepiej wyobrazić sobie kromkę chleba razowego, średnie jabłko lub małego banana. Początkowo może to wydawać się trudne jednak istnieją odpowiednie tabele na których każdy produkt żywieniowy znajduje swoje miejsce i jest obliczone ile to gram danego produktu posiada 1 wymiennik.

Dieta cukrzycowa na samym początku, najczęściej ustalana jest na określoną ilość wymienników rozplanowanych na posiłki w ciągu całego dnia. I tak mając dietę na ok. 12-15 wymienników węglowodanowych na dobę, zjadając 5 posiłków w ciągu dnia jadłospis może wyglądać następująco: śniadanie: 3 WW – 3 kromki chleba razowego z żółtym serem i warzywami, drugie śniadanie: 2 WW –  mały jogurt owocowy i małe jabłko, obiad: ok. 5 WW – zupa (1 talerz) 1.5 WW, ziemniaki 2 WW (ok. 130 g), surówka 1-1.5 WW, mięso z tłuszczem lub sosem ok. 1 WW, podwieczorek średniej wielkości owoc ok. 1-2 WW, kolacja : 4 WW : 3 kromki chleba razowego, sałatka warzywna. Oczywiście drugie śniadanie i podwieczorek – ewentualnie druga kolacja, uznaje się za posiłki, które zjadać się powinno w zależności od poziomu cukru we krwi, bez podawania na nie dodatkowych dawek insuliny. Jednak jeżeli chory ma na to ochotę lub taką potrzebę to może brać na nie insulinę, przeliczając dokładnie wymienniki jakie zamierza zjeść, oraz dawkę insuliny jaką podaje, biorąc pod uwagę aktualny stan cukru. Tak więc, cukrzyca jest to dożywotnia choroba, która dotyka bardzo wiele osób w różnym wieku.

 

Jak sami wiecie  dieta cukrzycowa jak i walka z cukrzyca jest bardzo trudna, dlatego postanowiłem podać wam jak na tacy 4 przekąski, które powinniście spożywać, jeżeli chorujecie na cukrzycę.

– zalecane 5 lub więcej jabłek w tygodniu

– codzienna porcja nabiału np: szklanka mleka+ jogurt+ ser żółty

– większa garść orzechów brazylijskich – codziennie

– 4 szklanki herbaty dziennie – bez cukru

 

Co do ostatniego podpunktu – herbata bez cukru to:

Jak wiadomo zagrożenie cukrzycą jest coraz większe, i sposobów na jej leczenie jest jak na lekarstwo, dlatego zalecane są ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednia dieta. Jednym z skutecznych składników diety jest picie czarnej herbaty bez cukru. W miejscach gdzie ludzie piją czarną herbatę dzień w dzień odnotowano najniższą liczbę zachorować na cukrzycę.

 

 

Postaram się w najbliższym czasie, dodać dodatkowo parę ciekawych informacji na ten temat. Zachęcam do udzielania się w komentarzach, jeśli masz swoją opinię podziel się 😉