Dbaj o swoje stopy

Ile to już razy postanowiliście sobie, że to właśnie dzisiaj wyjdziecie pobiegać, gdyż nagle dochodzi do was, że to nie możliwe z powodu bolących stóp, czy to odciski, czy wrośnięty paznokieć bądź kurzajka? Męcząco to prawda? Dlatego postanowiłem napisać o tym parę zdań, które mam nadzieję was zainteresują a nawet niektórym pomogą .

Podam teraz 5 objawów oraz sposobów na ich zapobieganie.

 

Palec młotkowaty

JAK DOCHODZI DO JEGO POWSTANIA – A więc zacznijmy od tego, że wina powstania polega w zbyt ciasnych butach, środkowy staw kilku bądź jednego palca ulega przymusowemu zgięciu. Mięśnie oraz ścięgna odpowiadające za zginanie oraz prostowanie palca zanikają bądź tak bardzo się usztywniają, że palców nie da się wyprostować ani zginać, a na czubku palca organizm wytwarza twardy naskórek który, zapobiega przed uciskiem na staw.

JAK ZAPOBIEGAĆ – Proste, dobierajmy buty tak aby zostawało nam tak 0.5-1cm luzu przed palcami.

JAK LECZYĆ – Kładziemy ręcznik bądź jakąkolwiek szmatkę na ziemi i staramy się podnieść ją samymi palcami u stóp, to ćwiczenie powinno zwiększyć elastyczność ścięgien. Lecz jeżeli palce będą bolały nie wykluczona jest wizyta u chirurga .

 

Wrośnięty paznokieć

JAK DOCHODZI DO JEGO POWSTANIA – Jeżeli nie dbamy o dokładne obcięcie paznokci efekty przychodzą bardzo szybko, krzywo obcięty paznokieć wbija się w opuszek palca  i jak wiadomo prędzej czy później zacznie wrastać w skórę. Może się to skończyć stanem zapalnym, ale nie musi.

JAK ZAPOBIEGAĆ–  Musimy pamiętać, aby paznokcie obcinać nie za krótko, najlepiej obcinać je na prosto czyli tak żeby ich przednia wystająca część, która nie dotyka skóry została obcięta nie głębiej.

JAK LECZYĆ –  Powinniśmy wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z mydłem przez około 15-20 min , sprawimy, że nasze paznokcie staną się miękkie , smarujemy chore miejsca maścią antybakteryjną i musimy odczekać parę dni, jeżeli nie zauważymy poprawy, polecam udanie się do lekarza, inaczej będziemy się męczyć przez dłuższy czas.

 

Haluks

JAK DOCHODZI DO JEGO POWSTANIA –  Haluks jest to wykrzywienie stawu dużego palca na zewnątrz. Powstają zazwyczaj u kobiet, przez noszenie ciasnych butów takich jak szpilki, ponieważ duży palec zostaje skierowany w stronę pozostałych palców, innymi przyczynami mogą być też uwarunkowania genetyczne oraz zwyczajnie za duży palec, który nie mieści się w bucie.

JAK ZAPOBIEGAĆ –  Tutaj sprawa jest prosta, nie wybierajmy butów w których nie mamy miejsca na ruszanie palcami.

JAK LECZYĆ – Jest możliwość kupienia specjalnej wkładki do buta, która przytrzymuje palec w prawidłowym jego położeniu.

 

Swędząca skóra między palcami

JAK DOCHODZI DO JEJ POWSTANIA – Swędząca skóra jest zazwyczaj początkiem grzybicy, którą można załapać chodząc na bosaka po zanieczyszczonej powierzchni, np.: w szatni, na basenie itd. bądź nosząc nie swoje buty.

JAK ZAPOBIEGAĆ – Należy nie doprowadzać stóp do nadmiernego pocenia, jeżeli już nie możemy tego powstrzymać powinniśmy myć nogi częściej niż zwykle i dokładnie osuszać w szczególności miejsca pomiędzy palcami. Pamiętajmy o noszeniu klapek i nie chodzeniu w butach znajomych.

JAK LECZYĆ –  Stosujemy maść przeciwgrzybiczną bądź udajemy się do lekarza.

 

Kurzajki na stopach

JAK DOCHODZI DO ICH POWSTANIA –  Kurzajki powstają przez nasz ludzki wirus HPV. Można powiedzieć, że nie mamy na to znaczącego wpływu. W każdym razie są to : bezbarwne wypukłości na skórze mniej więcej wielkości ziarnka groszku, widoczne są na nich czerwone plamki.  Jeżeli podczas nacisku na brodawkę odczuwamy ból znaczy to, że brodawka zakorzeniona jest bardzo głęboko i jej usunięcie będzie bardzo trudne.

JAK ZAPOBIEGAĆ –  Kurzajki lubią wilgotne ciepłe miejsca więc, nie pozwól im mieć tego czego chcą.

JAK LECZYĆ –  Jeżeli walczymy z 1 bądź 2 kurzajkami prawdopodobnie pomoże mam preparat dostępny w aptece bez recepty np.: brodaci. A jak mamy  do czynienia z większa grupą zalecam wizytę u dermatologa.

 

A tak już na koniec , najczęstszy problem to pęcherze dlatego, jeżeli już je mamy, zalecam przebić je igłą, ale nie zrywać! Zaklejamy plastrem i niestety ale musimy kupić nowe obuwie, które zapewni nam zdrową zadbana stopę.