Cukrzyca

Pod koniec tygodnia jak zwykle brak mocy na cokolwiek… stąd też dzisiaj postanowiłem napisać o czymś, na czym hmmm powiedzieć można się troszkę znam, mianowicie o cukrzycy, na którą choruje moja dziewczyna, a w zasadzie trochę o diecie odpowiedniej dla cukrzyków. Być może nie każdy wie, ale cukrzyca jest chorobą metaboliczną a w zasadzie pewną grupą schorzeń metabolicznych. Najczęściej objawia się hiperglikemią – czyli podwyższonym stężeniem glukozy ( cukru ) w naszej krwi. Spowodowane to jest nieprawidłowym działaniem insuliny produkowanej przez trzustkę lub po prostu zbyt małym jej wydzielaniem albo całkowitym brakiem wydzielania.

Cukrzyca występuje w dwóch podstawowych typach, troszkę się od siebie różniących.
Cukrzyca typu 1 jest cukrzycą insulino zależną , co oznacza, że osoby na nią chorujące wymagają leczenia insuliną podawaną podskórnie. Najczęściej objawia się ona u dzieci i młodzieży stąd też nazywana jest cukrzycą młodzieńczą.
Cukrzyca typu 2, czyli insulino niezależna leczona jest najczęściej tabletkami, które regulują poziom glukozy we krwi, czasami jednak wystarczy sama zmiana stylu życia i diety.

 

Jeżeli chodzi o dietę to jest przy cukrzycy kilka standardowych wyznaczników, których każdy chory powinien się trzymać. Do najważniejszych należą:

Ograniczenie ilości spożywania kalorii ( najbardziej chodzi o te „puste kalorie”), unikanie węglowodanów prostych – w grupie których znajdują się właśnie słodycze, unikanie potraw smażonych – generalnie tłuszczów nasyconych. Jeżeli chodzi o to co „ można” to zalecane jest spożywanie kilku posiłków dziennie najlepiej 5-6, powinny one być zjadane regularnie co 2,5-3 godziny, najlepiej spożywać posiłki które zawierają chude mięso, gotowane, duszone, przygotowywane w piekarniku, raczej cukrzycy powinni unikać tłuszczu i smażenia. W diecie cukrzyków powinno znaleźć się jak najwięcej warzyw. Między posiłkami najlepiej podjadać sobie owoce.

Nie jest tak, że jak chorujesz na cukrzycę to nie wolno Ci jeść nic słodkiego. Kontrolując poziom cukru we krwi i dobierając odpowiednie dawki insuliny lub tabletek można żyć  i jeść jak każdy normalny człowiek! Choć trzeba przyznać, że nie zawsze jest to łatwe 😉

 

Profilaktyka, leczenie i opieka

Ryzyko powikłań z cukrzycą może być zmniejszone przez zastosowanie się do porad medycznych i utrzymywaniu cukrzycy pod kontrolą. Należy regularnie monitorować natężenie cukru we krwi dlatego, że problemy mogą być wykryte i leczone wcześniej.

Leczenie obejmuje zarówno dietę jak i ćwiczenia fizyczne, a także leki doustne do regulowania poziomu cukru we krwi. U wszystkich chorych na cukrzycę typu 1 i typu 2, potrzebne jest wstrzyknięcie odpowiedniej dawki insuliny w celu obniżenia poziomu cukru.

 

Insulina

Jest wytwarzana przez naszą trzustkę, aby nasz cukier był cały czas na odpowiednim poziomie, ponieważ zbyt duży, lub zbyt mały będzie powodował poważne uszkodzenia w organizmie. W przypadku jak glukoza zaczyna żyć swoim życiem to wtedy, wytwarzamy insulinę, która opanowuję nasz glukozę i zatrzymuje wchłanianie cukru. Może nastąpić sytuacja gdzie z niewyjaśnionych przyczyn poziom cukru zaczyna wzrastać to, musi sięgnąć po dodatkową insulinę. Musimy jednak uważać, na to co jemy ponieważ zbyt duża ilość insuliny może powodować że wystąpi u nas insulinooporność, która w efekcie powoduje odkładanie się tłuszczu. Żeby nie rozhuśtać poziomu cukru we krwi i nie mieć kłopotów z nadwagą, jedzcie głównie produkty, których indeks glikemiczny nie przekracza 50.

 

Mam nadzieję, że udało mi się jasno opisać pojęcie Cukrzycy 😉 Jeśli ma ktoś coś ciekawego do dodania, proszę pisać, dieta cukrzycowa też jest miło widziana 😉