Bóle brzucha przyczyny

Pewnie każdy już wie ze swojego doświadczenia, że nie zawsze każde kłucie w okolicach brzucha wiąże się z jedzeniem. Zobaczcie co Was może boleć i w jaki sposób ten ból pokonać.

 

Zgaga

Objawy:

Silne pieczenie, które wędruje w górę klatki piersiowej

Jak sobie z tym poradzić:

Tutaj mogę powiedzieć tak, jeżeli zgaga męczy was rzadko i ustępuje od razu po zażyciu lekarstw typu ( rennie bądż maalox), nie macie żadnych powodów do stresu. Natomiast jeżeli zgaga dokucza Wam kilka razy w tygodniu i taka sytuacja ciągnie się kolejnymi tygodniami może wystąpić ryzyko, że cierpicie na refluks. Może on doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia przełyku. Bardziej szczegółowo ( u osób cierpiących na to schorzenie nie domyka się zastawka, która odpowiedzialna jest za wpuszczanie jedzenia do żołądka, ale nie wypuszcza go z powrotem do przełyku. Należy w takich sytuacjach udać się jak najszybciej do lekarza ( gastroenterologa).

 

Wzdęcia

Objawy:

Najczęściej występuje nabrzmiałość, napięcie, ostre kłucie oraz ucisk.

Jak sobie z tym poradzić:

Może i mało wiarygodne ale zalecane jest zjedzenie steka. Dieta niskowęglowodanowa pomaga w pozbyciu się wzdęć. Podobnie zadziałają probiotyki , które występują w jogurtach. Natomiast jeżeli czujecie się wzdęci po zjedzeniu nabiału to najlepsze będzie usunięcie go i sprawdzenie czy nadmiar gazów ustąpi.

 

Nieżyt żołądka

Objawy:

Przeważają tutaj, skurcze żołądka, biegunka, nudności, gorączka oraz wymioty.

Jak sobie z tym poradzić:

W sumie to nie ma konkretnej rady, najlepiej to pić dużo płynów i spróbować to przeczekać. Jeżeli ból nie ustąpi to zalecam wizytę u lekarza.

 

Wrzody

Objawy:

Najczęściej odczuwane są nudności oraz głód, który występuje godzinę po posiłku. Ważne jest również, że wrzody mogą występować w żołądku lub jelitach.

Jak sobie z tym poradzić:

Trzeba pokonać ból przy pomocy odpowiednich leków zobojętniających i natychmiast odwiedzić lekarza, a to tylko dlatego, że wrzody wywoływane są często przez bakterię na które potrzebne będą antybiotyki. Choroba jest naprawdę poważna, dlatego lepiej działać na bieżąco, ponieważ może się to skończyć krwotokiem wewnętrznym.

 

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Objawy:

Głównie jest to nagłe kłucie w górnej części brzucha, które przesuwa się w prawą stronę, również mogą towarzyszyć wymioty oraz gorączka.

Jak sobie z tym poradzić:

Tutaj trzeba od razu uciekać do lekarza, nie ma na co czekać, ponieważ objawy nasilają się znacznie w ciągu 24 h. Istnieje ryzyko pęknięcia wyrostka co może spowodować rozprzestrzenienie się infekcji, dlatego najlepiej udać się od razu na ostry dyżur.